Naponta egy szelet az élet tortájából ;)

Hey Leute! Itt egy újabb blog, hogy a hideg téli estéken, vagy akár a forró nyári délutánokon ne unatkozzatok, és legyen mit olvasnotok. Igyekszem minden nap írni valami érdekesről, ami a világban történik. Engem aztán minden téma érdekel, úgyhogy itt is minden témából kaphattok szeleteket ;) Jó olvasgatást! Thimi

Friss topikok

Archívum

Utolsó kommentek

Linkblog

Te hogy gondolod?

2009.01.03. 18:52 | Thimi | Szólj hozzá!

Hello mindenki! Ma egy olyan témát hoztam, ami pár hónapja nagyon foglalkoztatta az embereket. Páran támogatták, és nagy reményeket fűztek a dologhoz, páran viszont iszonyatosan féltek tőle, illetve félnek tőle még ma is. Ez a téma pedig nem más, mint a svájci részecskegyorsító. A leghiszékenyebb emberek lelkiekben teljesen felkészültek a világ végére, amit két amerikai tudós jósolt meg. Hát nézzük, hogy kell-e félnünk, kell-e hinnünk a két tudósnak, és kell-e világ végére számítanunk. Jó olvasást!

A svájci fekete lyuk beszippanthatja a Földet


2008.szeptember 10-én beindították a Svájci részecskegyorsítót.
A remények szerint a többi között olyan kérdésekre kapunk majd választ a hadronütköztető segítségével, hogy egyesíthető-e egyetlen elméletben a fizika összes törvénye, hogy miből áll a titokzatos sötét anyag, hogy milyen az anyag mélyebb szerkezete, vagy hogy léteznek-e további, általunk nem észlelhető dimenziók.

Két amerikai – a dolgokat enyhén szólva túlaggódó önjelölt világmegmentő – Walter Wagner és Luis Sancho, meredek dolgokat állít. Véleményük szerint a részecskegyorsító nagy veszéllyel fenyeget a Földre.  A Föld és vele együtt az emberiség végét vizionálják. Álláspontjuk szerint a  nagy teljesítményű részecskegyorsítóban, az úgynevezett nagy hadronütköztetőben globális kataklizmát kiváltó események játszódhatnak le. Az egyik lehetséges forgatókönyv szerintük, hogy a gyorsító belsejében kicsiny fekete lyukak*  jönnek létre, amelyek aztán magukba szippantják a Földet vagy akár a Naprendszert.  De ugyanígy elképzelhetőnek tartják olyan, a tudomány által eddig nem ismert elemi részecskék létrejöttét, amelyek megváltoztatják a minket körülvevő anyag természetét.  A tudósok egy korábban megjelent számításra hivatkoznak, amely szerint ugyan nagyon kicsi, egy az ötvenmillióhoz a világvége bekövetkeztének a valószínűsége, ám mégiscsak létező lehetőség.

*Fekete lyuk: A fekete lyuk olyan égitest, amelynek a felszínén a szökési sebesség eléri vagy meghaladja a fénysebesség értékét. Fekete lyuk keletkezik akkor, ha egy véges tömeg a gravitációs összeomlásnak nevezett folyamat során egy kritikus értéknél kisebb térfogatba tömörül össze. Ekkor az anyag összehúzódását okozó gravitációs erő minden más anyagi erőnél nagyobb lesz, s az anyag egyetlen pontba húzódik össze. Ebben a pontban bizonyos fizikai mennyiségek (sűrűség, téridő-görbület) végtelenné válnak. A fekete lyukban a gravitáció olyan erős, hogy onnan sem anyag, sem fény nem szabadulhat ki.

A CERN-ben végrehajtani tervezett kísérletek egyik legfontosabb célja az úgynevezett Higgs-bozon megtalálása. A fizikusok körében „isteni részecskeként” is emlegetett Higgs-bozon az utolsó elem a kirakójátékban, ha sikerül a helyére rakni, megérthetjük az anyag természetét (a vallásos lelkületű tudósok szerint Isten gondolatait). Peter Higgs elméleti fizikus a hatvanas évek közepén vetette fel: egy külön elemi részecske lehet a felelős azért, hogy az anyagnak tömege van.

A tudósok az elmúlt fél évszázadban mind közelebb jutottak egy olyan elmélet megalkotásához, amely megmagyarázza a fizika összes törvényszerűségét. Ez lenne a GUT, amelynek egyrészt közös nevezőre kellene hoznia a természetben megtalálható négy alapvető kölcsönhatást, így az atommagokon belüli erős, illetve az atommagokon kívüli gyenge kölcsönhatást, továbbá az elektromágnesességet és a gravitációt, másrészt elvezetne az egymással ma még ellentmondásban álló relativitáselmélet, általános fizika, illetve kvantumfizika egyesítéséhez.

A CERN atomfizikusai válaszoltak Walter és Luis vádjaira. Elismerték, hogy a szerkezetben valóban létre jöhetnek fekete lyukak, ám ezek méretük és élettartamuk miatt nem jelentenek veszélyt. Az, hogy esetleg katasztrófát okozhatnak még sci-finek is meredek. A biztonsági elemzés kiemeli, hogy a Föld légkörének felső rétegeiben a kozmikus sugárzás nagyjából egymillió LHC-kísérletnyi ütközést produkált már nagy energiájú és sebességű elemi részecskék között, mégis egyben van még a bolygó. Magyarul minden nap keletkeznek kisebb fekete lyukak a bolygón, sőt, az űrben ezeknél sokkal nagyobb fekete lyukak vannak, mégsem történt még semmi katasztrófa.

Pár szót még hozzáfűznék, a saját véleményemet: Két amerikai tudós kijelenti, hogy a kísérletek során létrejött fekete lyukak beszippantják a Földet és itt lesz az egész világegyetem vége. Ezzel szemben több száz tudós állítja, hogy veszélytelen a történet. Mégis kinek hisznek jobban? Két túlbuzgó tudósnak. Gondolkozzunk csak józan paraszti ésszel. Ha valóban ekkora veszéllyel járna ez a 27 km hosszú berendezés, és valóban itt lenne a világ vége, vagy csak esély lenne rá, akkor belevágnának a tudósok? Pár száz tudós nem fog játszani az egész emberiséggel. Ők kellőképpen átgondolták a részecskegyorsító működési elveit, a következményeit, illetve az eredményeit is, még mielőtt megépítették volna. Most komolyan. Elhisszük, hogy pár tudós az emberek életével játszva beindítana egy ilyen szerkezetet, aminek hatalmas következményei lehetnének? Ugyan már…Ezen kívül bizonyított tény, hogy a világűrben hatalmas fekete lyukak léteznek és „működnek”. Sokkal sokkal nagyobbak, mint amilyenek létrejöhetnek ebben a hadronütköztetőben, és azok sem okoznak semmi bajt számunkra. Arról ne is beszéljünk, hogy közvetlen a Föld légkörében is nap mint nap keletkeznek kisebb fekete lyukak… Végszóra, szerintem semmi okunk a félelemre, hiszen ha lenne esélye a katasztrófának, akkor egész egyszerűen nem csinálták volna meg a részecskegyorsítót!

 

Véleményeket várok a kommentároknál!

Adios
Thimi

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tortaszelet.blog.hu/api/trackback/id/tr59855626

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása